EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Nedir?
EMDR, 1987 yılında Dr. Francine Shapiro tarafından bulunmuştur. Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, anlamına gelmektedir. Travma, kaygı, depresyon, panik bozukluk ve diğer üzücü yaşam olayları üzerinde etkinliği kanıtlanmış diğer terapi yöntemlerinden daha kısa süren bir psikoterapi yöntemidir.

Sorun hakkında ayrıntılı konuşmayı gerektirmez. Sorundan kaynaklanan duygular, düşünceler veya davranışlar beynin doğal iyileşme sürecinde seans sonrası da devam eder.

Emdr Nasıl İşler?

Normal şartlar altında, stres devrede yokken yaşanılan her an gelecekte tepkilerimizi uygun bir şekilde yönlendirmek üzere bilgi işleme sürecinde işlenip, belleğe kaydedilir. Travmatik veya çok fazla rahatsız eden olaylar yaşandığında bu sistem olması gerektiği şekilde işlemlenemez ve yaşanan o an, bir anı ağı olarak kalır. Duygular, düşünceler, imgeler, sesler, beden duyumları yaşandığı haliyle depolanır.Bu da sonraki süreçlerde, tetikleyiciler devreye girdiğinde yaşanan o anının yeniden ve tekrar tekrar yaşanmasına sebep olur.
EMDR, beynin sağ ve sol yarımkürelerine uyaranlar göndererek, kişiyi olumsuz etkileyen anıların yeniden işlenmesini sağlar. Bilginin, adaptif bilgi ile yeniden işlenmesi, kişiyi yaşadığı travmatik veya rahatsız eden olaya karşı duyarsızlaştırır.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?
EMDR terapisinde 8 aşamalı, üç yönlü (geçmiş, şimdi, gelecek) bir protokol uygulanır. Hedef, geçmişte yaşanan anıların yeniden işlenerek duyarsızlaşmanın sağlanması, bugünkü semptomların tedavisi, danışanın gelecekte karşılaşacağı benzer sorunlar karşısında, kazandığı olumlu inanç ve duyguların geliştirdiği yeni bakış açısının yönlendirdiği davranışları gösterebilmesidir.

EMDR Terapisi Ne Kadar Sürer?
EMDR “kısa süreli terapiler” grubunda yer almaktadır. Bazen bir seansa çözüme ulaşan bir konu, bazen bir kaç seans sürebilmektedir. Tüm terapi yöntemlerinde olduğu gibi burada da süre danışana ve konuya bağlı değişkenlik göstermektedir.

EMDR ile Hipnoz Arasındaki Fark Nedir?
EMDR bilinç düzeyinde,kişi kendindeyken uygulanan bir terapidir.Kişi “şimdi ve buradanın” farkındadır. Hipnozda ise kişi trans halindedir.

EMDR’nin Çalışma Alanları
-Doğal afetler
-Büyük kazalar
-Kayıp ve Yas
-Savaş, Taciz, Tecavüz gibi önemli travmalar
-Panik Bozukluk
-Kaygı Bozuklukları
-Depresyon
-Rahatsız Edici Anılar
-Fobiler
-Ağrı Rahatsızlıkları
-Yeme Bozuklukları
-Performans Kaygısı
-Stres Kontrolü
-Bağımlılıklar
-Beden Algısı Bozuklukları
-Cinsel İşlev Bozuklukları
-Özgüven Sorunları
-Olumsuz Çocukluk Çağı Anıları

×

Merhaba,

WhatsApp'da sohbet ekmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya bize bir e-posta gönderin info@evlilikterapi.com

× Online Destek